Renewable sources
Kroz dugodišnji rad EKODOZVOLA se, pored osnovne djelatnosti specijalizovala u projektovanju, igradnji i upravljanju hidro, solarnim i vjetro elektranama o čemu svjedoče i brojni uspješno realizovani projekti.
Gradnja svih vrsta elektrana koje koriste obnovljive izvore energije započinje odabirom lokacije. Preporučljivo je odabrati lokaciju koja je blizu postojeće elektroenergetske mreže, što može značajno smanjiti troškove povezivanja na samu elektroenergetsku mrežu.
Nakon odabira lokacije, provodi se detaljan pregled terena kako bi se utvrdilo je li teren pogodan za postavljanje elektrane. Potrebno je uzeti u obzir osnovne parametre koji su bitni za samu elektranu kao što su nagib terena, sastav i struktura tla, sunčeva svjetlost, količina i snaga vjetra na određenom području i druge. Takođe je potrebno utvrditi bilo kakve prepreke koje bi mogle uticati na rad solarne elektrane.
Sljedeći korak u izradi elektrane je izrada idejnog rješenja i idejnog projekta. Idejni projekat obuhvata detaljan prikaz lokacije, ukupnu snagu elektrane, kao i ostale detalje poput montaže i povezivanja opreme i puštanja u rad.
Nakon izrade idejnog projekta, potrebno je dobiti lokacijske dozvole i dozvole za gradnju elektrane. U nekim slučajevima, za gradnju elektrane mogu biti potrebne posebne dozvole, zavisno od lokacije i veličine same elektrane.
Nakon dobijanja svih neophodnih dozvola, započinje se s instalacijom i gradnjom same elektrane. Nakon instalacije opreme, provodi se testiranje sistema kako bi se utvrdilo da li sve radi u skladu sa projektom.
Kada se utvrdi da sistem elektrane radi bez problema, može se povezati na elektroenergetsku mrežu. Nakon povezivanja na mrežu, elektrane mogu proizvoditi električnu energiju koja se koristi za napajanje postojećih proizvodnih kapacitet ili za prodaju na tržištu.